Wygraliśmy nagrodę Szkoła z eTwinning Gmina Zbrosławice Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki
w Zbrosławicach

Maria Góra Mistrzynią Śląska!
Maria Góra, uczennica klasy 7a, została Mistrzynią Śląska w szachach klasycznych w grupie dziewcząt do lat 18! Maria nie miała sobie równych i w trakcie rozgrywanego w dniach 2-4 maja 7-rundowego turnieju, wygrywając wszystkie partie, kompletnie zdeklasowała rywalki.

Bardzo dobrze zaprezentował się także Michał Schudy z klasy 4a, który wśród chłopców do lat 11 zajął premiowane udziałem w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Juniorów 16 miejsce!

Serdecznie gratulujemy naszym uczniom!

Zapraszamy do galerii.
Joanna Schudy


Ogólnopolska akcja informacyjna Krajowej Administracji Skarbowej
1 kwietnia odbyła się w naszej Szkole prelekcja ogólnopolskiej akcji informacyjnej dla klas 7 i 8 pt.: "Hazard? Nie daj się wciągnąć", którą poprowadziła pani Dominika Gola, trener KAS.

Akcja uzyskała honorowy patronat Ministra Edukacji w roku szkolnym i akademickim 2024/2025.

Celem akcji "Hazard? Nie daj się wciągnąć!" jest podniesienie świadomości osób młodych na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą hazard i uzależnienie od niego. Akcja ma również zwrócić uwagę, jakie konsekwencje prawne wiążą się z udziałem w procederze nielegalnego urządzania i prowadzenia gier.

Zapraszamy do galerii.
Joanna Schudy


Wyślij pączka do Afryki
W okresie Wielkiego Postu nasza szkoła wzięła udział w akcji "Wyślij pączka do Afryki", prowadzonej przez Kapucynów. Zebrany fundusz w tym roku przeznaczony był na dożywianie dzieci i opłacenie im czesnego w szkole w Republice Środkowoafrykańskiej. Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji, serdecznie dziękujemy.
Dominika Kupka


Wyniki konkursu historycznego "Milenium koronacji Bolesława Chrobrego 1025-2025"
Z ogromną przyjemnością przedstawiamy zwycięzców konkursu historycznego:

I miejsce - Lena Maj (7b)
I miejsce - Seweryn Łuczak (7a)
II miejsce – Michał Schudy (4a)
II miejsce – Filip Mazur (6b)
III miejsce – Maurycy Bayaty (5a)


Wyróżnienia dla:

Żaklin Lipka (4b)
Magdalena Knitel (6a)
Julia Jankowiak (6a)
Mateusz Grobarczyk (6b)
Maria Góra (7a)
Maciej Korab (7a)
Alicja Korniluk (7b)
Faustyna Żurek (7b)


Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy a wyróżnionym oraz zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów!
Bożena Badura-Gola


Wyniki konkursów historycznych dla klas I-III
Z ogromną przyjemnością ogłaszamy zwycięzców konkursów historycznych:

Dyplom zwycięzcy w konkursie klas młodszych "Milenium koronacji Bolesława Chrobrego 1025-2025" otrzymał Radosław Zych - uczeń klasy 3a.

Dyplomy dla zwycięzców w konkursie "Koronacja Bolesława Chrobrego pędzlem opisana"otrzymali: Wiktoria Lamczyk, Mikołaj Jankowiak, Hanna Cieśla

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Bożena Badura-Gola


Konkurs w ramach Dnia Ścisłowca
W czwartek 13 marca troje ósmoklasistów naszej szkoły: Zofia Baron, Borys Brzoza oraz Kamil Knappik wzięło udział w konkursie, odbywającym się w ramach VI edycji Dnia Ścisłowca, w LO im. Powstańców Śląskich w Radzionkowie. W trakcie konkursu drużyny odpowiadały na pytania z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. Nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni, zdobywając pierwsze miejsce! Nagrodę otrzymali z rąk Burmistrza Miasta Radzionków. Serdecznie gratulujemy!
Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych


Sukces w zmaganiach mitologicznych w Pyskowicach
28 kwietnia mieliśmy przyjemność wziąć udział w konkursie mitologicznym o starożytnej Grecji organizowanym przez Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach.

Naszą szkołę reprezentowały cztery zespoły:
Jan Bieniasz i Filip Mazur (6b)
Alicja Korniluk i Hanna Lis (7b)
Lena Maj i Maria Grzywacz (7b)
Borys Brzoza i Jan Górczak (8b)

W zmaganiach w Pyskowicach brało udział ponad 50 uczestników, a nasi uczniowie okazali się być bezkonkurencyjni.

Alicja Korniluk i Hanna Lis zajęły I miejsca, a uczniowie klasy szóstej – Jan Bieniasz i Filip Mazur zajęli II miejsce!

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zapraszamy do galerii.
Paulina Latos


Spotkanie z Marcinem Koziełem
11 kwietnia uczniowie klas VI i VII mieli okazję uczestniczyć w ciekawym wydarzeniu w Gminnej Bibliotece Publicznej. Do Zbrosławic przyjechał pan Marcin Kozieł, który opowiedział uczniom o swojej twórczości. Poza tym uczniowie wzięli udział w eksperymencie - pokazie bezprzewodowego przepływu energii elektrycznej. Sam eksperyment nawiązywał do projektów i doświadczeń Nikoli Tesli, który stanowił inspirację do napisania "Skrzyni władcy piorunów".

Spotkanie było bardzo inspirujące, a nasi uczniowie okazali się być bardzo aktywnymi słuchaczami.

Dziękujemy za zaproszenie do Biblioteki!

Zapraszamy do galerii.
Paulina Latos


Powiatowy Konkurs Czytelniczo-Literacki
W tym roku szkolnym nasza szkoła wraz z Gminną Biblioteką Publiczną po raz trzeci zorganizowała Powiatowy Konkurs Czytelniczo-Literacki.
W Gminnej Bibliotece Publicznej pojawili się reprezentanci aż 19 szkół powiatu tarnogórskiego. Tym razem musieli się zmierzyć z lekturą "Igrzysk śmierci" oraz "W pierścieniu ognia" Suzanne Collins.
Poziom był bardzo wysoki, a zwycięskie prace niemalże bezbłędne.
Nas – jako szkołę – cieszy również fakt, że nasze uczennice poradziły sobie znakomicie, zdobywając II i III miejsce w zmaganiach.

Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu:

I miejsce – Zofia Pogoda (Szkoła Podstawowa nr 5 im. Królowej Jadwigi w Tarnowskich Górach)
II miejsce – Hanna Lis (Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Zbrosławicach)
III miejsce – Lena Maj (Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Zbrosławicach)
I wyróżnienie – Oliwia Paszek (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Boniowicach)
II wyróżnienie – Alicja Hetmańczyk (Szkoła Podstawowa nr 10 w Tarnowskich Górach)
III wyróżnienie – Karolina Lorenc (Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Tworogu)

Poza konkursem literackim w bibliotece odbyła się wystawa konkursowych prac plastycznych. Nauczyciele i uczniowie szkół powiatu tarnogórskiego mogli zagłosować na najlepsze prace - wyniki poznamy w dniu zakończenia roku szkolnego.

Zwycięzcom gratulujemy i mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok!

Zapraszamy do galerii.
Paulina Latos


Żywa lekcja historii
W rocznicę 1000-lecia pierwszej polskiej koronacji Bolesława Chrobrego, Szkoła w Zbrosławicach gościła grupę rekonstrukcji historycznej ARKONA z Torunia. Średniowieczni rycerze prezentowali elementy uzbrojenia z epoki np. kolczugi, hełmy, miecze, topory itp. Aktywni uczniowie zostali nagrodzeni denarami z mennic Bolesława Chrobrego. Podczas Żywej Lekcji Historii mieliśmy okazję poznać obyczaje i kulturę epoki, z czasów Polski Piastów.

Zapraszamy do galerii.
Bożena Badura-Gola


Tropem Bolesława Chrobrego
8 kwietnia 2025 roku Szkoła w Zbrosławicach w składzie uczennic klasy 7 b: Faustyny Żurek, Alicji Korniluk, Hanny Lis, Marysi Grzywacz oraz Leny Maj, uczestniczyła w historycznej grze terenowej w Tarnowskich Górach "Tropem Bolesława Chrobrego" w ramach obchodów 1000-lecia pierwszej polskiej koronacji.
Za organizację całego przedsięwzięcia oraz ciepłe przyjęcie dziękujemy pani Aleksandrze Brytner.

Zapraszamy do galerii.
Bożena Badura-Gola


Dzieje się w bibliotece!
Projekt edukacyjny "Plastuś wesoły, zaprowadzi nas do szkoły!" to kolejny projekt, w którym biblioteka szkolna we współpracy ze świetlicę szkolną bierze udział. Warsztaty plastyczne czy głośne wspólne czytanie przygód Plastusia to jedne z nielicznych atrakcji towarzyszących projektowi.

Zapraszamy do galerii.
Anna Harasym-Sochor, Edyta Kowal-Wencel


The Big Challenge
3 kwietnia w naszej szkole odbył się ogólnopolski konkurs języka angielskiego The Big Challenge. W rywalizacji wzięli udział uczniowie z klas 4-8, którzy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe na czterech różnych poziomach zaawansowania.

Łącznie do konkursu przystąpiło 80 uczestników, którzy zmagali się z pytaniami sprawdzającymi ich znajomość słownictwa, gramatyki, rozumienia tekstu oraz umiejętności słuchania w języku angielskim. Test był nie tylko wyzwaniem, ale także świetną okazją do poszerzenia wiedzy i zdobycia nowych doświadczeń.

Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki, które pokażą, jak poradzili sobie nasi uczniowie. Niezależnie od rezultatów, gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi i zaangażowania!

Składamy również gorące podziękowania szkolnemu informatykowi, pani Izabeli Błędowskiej, która czuwała nad konkursem od strony technicznej i informatycznej. Dzięki jej wsparciu i zaangażowaniu wszystko przebiegło sprawnie i bez problemów!

Zapraszamy do galerii.
Nauczyciele języka angielskiego


Dzień Świętego Patryka w naszej szkole
17 marca w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Świętego Patryka, patrona Irlandii. W ramach wydarzenia uczniowie mieli okazję zgłębić kulturę i tradycje tego kraju poprzez udział w różnorodnych aktywnościach.

Podczas lekcji języka angielskiego sprawdzali swoją wiedzę w quizach językowych oraz przygotowywali projekty poświęcone irlandzkim symbolom. Wielu nauczycieli oraz uczniów włączyło się w obchody, ubierając się w kolor zielony, który jest nieodłącznym elementem tego święta.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i aktywny udział w wydarzeniu.

Zapraszamy do galerii.
Nauczyciele języka angielskiego


#czytamymuminki
Od września Szkoła Podstawowa im.T.Kościuszki przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "CZYTAMY MUMINKI"- mającej na celu promowanie czytelnictwa oraz twórczości pisarki, malarki, ilustratorki - Tove Janson.

W ramach tej akcji w naszej bibliotece uczniowie z klas 1-3 " uczestniczyli w zajęciac i warsztatach plastycznych.

Czytanie przygód Muminków, kolorowanki, tworzenie papierowych postaci, wykonanie z masy solnej Muminka, Panny Migotki, Malej Mi czy Włóczykija oraz ich pokolorowanie to tylko jedne z nielicznych atrakcji z jakimi nasi uczniowie mieli styczność przez cały czas projektu.

Wszystkim uczniom i nauczycielom bardzo dziękujemy za udział w tej wyjątkowej akcji.

Zapraszamy do galerii.
Anna Harasym-Sochor, Edyta Kowal-Wencel


Szukasz aktualności z marca?
są tutaj!

Poprawny CSS!
Witryna nie wykorzystuje ciasteczek (ang. cookies)
w celach sesyjnych oraz statystycznych.